Jak przygotować się do założenia aparatu stałego?

– Przed założeniem aparatu stałego musimy wyleczyć wszystkie wymagające tego zęby. Warto udać się do lekarza dentysty na przegląd, aby stwierdził dokładnie czy i które zęby wymagają jakiejś formy leczenia. Wystawi on też zaświadczenie dla lekarza ortodonty o tym, że Pacjent jest przygotowany do leczenia ortodontycznego,
– Dobrze jest też wykonać zabiegi higienizacyjne, aby można było przykleić zamki na czyste zęby. Trzeba jednak pamiętać, aby miesiąc przed klejeniem zamków nie robić fluoryzacji, ponieważ może nam to zaburzyć proces mocowania zamków.
– Czasem lekarz ortodonta może zalecić, aby na profesjonalne czyszczenie zębów udać się dopiero po założeniu aparatu, kiedy to zęby zostaną również oczyszczone z nadmiaru kleju.

Higiena domowa przy leczeniu ortodontycznym aparatem stałym

Podstawowym i niezwykle istotnym zadaniem pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego, ale i na co dzień, jest dbanie i utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Perfekcyjna higiena zapewnia nam zdrowie i estetykę- zapobiegniemy pojawieniu się białych plam, które są początkiem próchnicy, ale i sprawniejsze leczenie ortodontyczne.

Nosząc aparat ortodontyczny stały musimy pamiętać, aby bardzo dokładnie umyć zęby po każdym dużym posiłku i przed pójściem spać, czyli min. 3 razy dziennie.

Przyklejone zamki oraz inne dodatkowe elementy aparatu jak łańcuszki i wiązania metalowe stwarzają dodatkowe i idealne miejsca dla odkładania się resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Najważniejsze jest mycie wieczorne- przed spaniem zęby muszą być perfekcyjnie oczyszczone,  ponieważ siła grawitacji i zmniejszone wydzielanie śliny w nocy powodują, że jest to idealna pora do działania dla bakterii próchnicotwórczych.  Po pozostałych posiłkach jeśli nie ma możliwości umycia zębów staramy się je chociaż porządnie wypłukać  płukanką lub choćby zwykłą wodą mineralną albo użyć specjalnej pianki do zębów.

Produkty potrzebne nam do higieny

– ,,zwykła szczoteczka” tzn. szczoteczkę manualną ortodontyczną ze specjalnym rowkiem, szczoteczkę elektryczną z końcówką ortodontyczną lub szczoteczkę soniczną z końcówką Inter Care
– szczoteczka międzyzębowa tzw. wyciorek
– nić dentystyczna – klasyczną (najlepiej rozszerzającą się, którą w razie potrzeby można przewlec) lub typu Super-Floss
– płyn do płukania jamy ustnej- szeroka oferta rynkowa pozwoli nam dobrać produkt pasujący zarówno pod względem składu jak i w kwestii smaku
– pasta do zębów- tutaj podobnie jak w przypadku płynów, możliwości jest więcej niż mnóstwo. Należy pamiętać, aby w trakcie leczenia dostarczać zębom różnych składników, nie tylko fluoru. Nasza higienistka z pewnością pomoże wybrać najodpowiedniejszą i dopasowaną indywidualnie do wszystkich potrzeb pacjenta.
– produkty dodatkowe- pianki do zębów, tabletki do wybarwiania płytki nazębnej

Zabiegi higienizacyjne

Zalecamy, aby każdy Pacjent co pół roku udał się na przegląd i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości i poprawić higienę, zapobiec przedłużaniu się leczenia z powodu złogów nazębnych oraz szybko zareagować w razie powstania ewentualnych ubytków.